Uroczystość przyznania proporca – Lipsk/ Nikolaikirche – 4.09.2017

Wszystko

Dziś w sławnym lipskim kościele Św. Mikołaja modlimy się wspólnie – Polacy i Niemcy – o pokój. My polscy
harcerze, lipszczanie dajemy świadectwo przyjaźni, optymizmu, pokoju i pojednania. Nasz proporzec, który będziemy dumnie nosić, będzie znakiem tego szacunku dla różnorodności i tego, że można dziś być równocześnie Polakiem i Niemcem, Saksończykiem i Ślązakiem, Lipszczaninem i Krakowianinem jednocześnie. Tak rozumiemy nasze harcerskie braterstwo. I takie jest nasze skautowe zadanie.

Szanowni Państwo, Przyjaciele,

obchodzimy dziś 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Znamy historię i wiemy jakie były przyczyny i konsekwencje tego brunatnego okresu pod znakiem swastyki dla Europy i dla całego świata. Dziś wymierają ostatni świadkowie tego czasu nienawiści i barbarzyństwa. W obecnych czasach, dwa pokolenia później młodzi ludzie inaczej już patrzą na świat. Wrogość do innego narodu i innego człowieka jest czymś niezrozumiałym i nie do przyjęcia.

Dziś w sławnym lipskim kościele Św. Mikołaja modlimy się wspólnie – Polacy i Niemcy – o pokój. My polscy harcerze, lipszczanie dajemy świadectwo przyjaźni, optymizmu, pokoju i pojednania. Nasz proporzec, który będziemy dumnie nosić, będzie znakiem tego szacunku dla różnorodności i tego, że można dziś być równocześnie Polakiem i Niemcem, Saksończykiem i Ślązakiem, Lipszczaninem i Krakowianinem jednocześnie. Tak rozumiemy nasze harcerskie braterstwo. I takie jest nasze skautowe zadanie …

Zostało ono wyrażone na zakończenie Jamboree – światowego spotkania skautów, 9 sierpnia 1937 roku w holenderskim Vogelenzang, kiedy Naczelny Skaut Świata, nasz założyciel Lord Robert Baden-Powell pozostawił nam przesłanie: mamy szukać przyjaciół. Powiedział nam wtedy:

Nadszedł teraz dla mnie czas, abym powiedział „Żegnajcie!” Mam 81 lat i zbliżam się do kresu życia. Większość z Was dopiero je zaczyna i bardzo pragnę, aby Wasze życie było pracowite i pomyślne. Będzie takie dzięki wiernemu wypełnianiu Prawa Skautowego na każdym stanowisku, gdziekolwiek będziecie… Posłannictwo nasze to rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie. Żegnajcie i niech Was wszystkich Bóg błogosławi. Niech Was Bóg błogosławi.

Polski skauting w Lipsku i ogólnie Saksonii nie jest zjawiskiem nieznanym. Pierwsze drużyny harcerskie powstały tutaj już w roku 1932, a dwa lata później w Lipsku w harcerskich polskich mundurach można było zobaczyć ok. 40 dzieci. Drużyna działała w ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech (ZHPwN). Od przełomowego 1934 roku lipscy harcerze i harcerki bardzo aktywnie udzielali się harcersko: wzięli udział w zlocie młodzieży polskiej z zagranicy w Warszawie (1934 rok), na polskim Śląsku obozowali z polskimi harcerzami (1934 i 1935 rok), uczestniczyli w szkoleniach i kursach instruktorskich. W 1935 roku w Lipsku działało tutaj już 50 harcerzy, którzy powołali 4 drużyny: 3 męskie i 1 żeńską. Dodatkowo nowa grupa powstała na południe od miasta w Meuselwitz, koło Altenburga. Pracą harcerską kierował na miejscu nauczyciel, Druh Ryszard Knosała, a od roku 1934 pracownik Konsulatu RP w Lipsku Druh Nowaczyk (źródła nie podają imienia).

Od roku 1937 na terenie Saksonii i Turyngii powołano hufiec harcerski na czele którego stanął instruktor z Meuselwitz Druh Roman Mielczarek i włączono do niego środowiska harcerskie z Weimaru i Schafstädt (dziś dzielnica Bad Lauchstädt). Prowadzono obozowe akcje letnie, organizowano biwaki, wspólne harcerskie spotkania z rodakami na miejscu i bracią harcerską z Polski. Oficjalnie i formalnie w tych niespokojnych czasach nazizmu korzystano z opieki czy lepiej „ochrony” lipskiego konsulatu W roku 1939 do harcerstwa Polskiego na terenie Saksonii i Turyngii należało oficjalnie 425 członków (z tego 370 harcerzy miało obywatelstwo polskie). Jak podają źródła – liczba ta przewyższała ilość dzieci, które uczęszczały na lekcje języka polskiego (374 dzieci) w obu landach. Mimo terroryzowania polskiej młodzieży w III Rzeszy, głównie za pośrednictwem Deutsches Jungvolk, Bund Deutscher Mädel i oczywiście Hitlerjugend, ZHPwN była formalnie tolerowana do wybuchu II wojny światowej. Została ostatecznie rozwiązana decyzją władz niemieckich dnia 7 września 1939 roku, a wielu jej członków zostało zamordowanych przez Niemców. Po wojnie polskie harcerstwo na tych terenach już się nie odrodziło.

(źródło: H. Kapiszewski, ZHP w Niemczech, Wa-wa 1969).

Dzisiejsza 1 Lipska Drużyna Harcerka im. Księcia Józefa Poniatowskiego liczy około 20 dzieci mieszkających w Lipsku. Formalnie przynależymy do Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza graniami Kraju (ZHPpgK). Od roku 2014 grupa regularnie spotyka się na wspólnych zbiórkach, grach, wycieczkach, rajdach rowerowych i pieszych, okolicznościowych spotkaniach – też z rodzicami i przyjaciółmi, Niemcami. Zdobywamy harcerskie sprawności i stopnie. Grupę od początku tworzy i prowadzi harcmistrz Rafał Ryszka.

Od kilku lat uczestniczymy w letnich obozach harcerskich w Polsce: ostatnio w roku 2016 byliśmy w Podgajach na Pojezierzu Drawskim, a w tym roku nasz obóz zorganizowaliśmy koło Leszna w Wielkopolsce. Jeździmy także od kilku lat, co roku do Arnhem/Driel w Holandii na obchody rocznicowe operacji Market Garten związanej z polskimi spadochroniarzami i przeprawą przez Ren w roku 1944. Często z naszymi rodzinami i naszymi przyjaciółmi z Drezna, Magdeburga, Berlina czy dalekiego Bonn poznajemy nowych rówieśników – przyjaciół z Polski i Niemiec, poznajemy harcerskie ideały, poznajemy polskie tradycje i język, poznajemy naszą saksońską ziemię. Jako patrona naszego środowiska obraliśmy księcia Józefa Poniatowskiego, narodowego bohatera który poprzez swoją śmierć u boku Napoleona podczas lipskiej Bitwy Narodów w 1813 roku na zawsze związał się z naszym miastem.

PROPORZEC:

Wyciąg z Rozkazu Naczelnika Harcerzy ZHP, L 7/17 z dnia 1.08.2017:

2. Proporzec 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej:

a. Na wniosek drużynowego 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego zezwalam drużynie na posiadanie proporca harcerskiego.

Proporzec, tak jak sztandar jest widzialnym znakiem grupy, wojskowej jednostki czy innych służb. Jednoczy, świadczy, pokazuje przynależność. Nasz proporzec sponsorowała Ambasada RP w Berlinie, a wykonała go polska firma hafciarska z Ksawerowa k. Łodzi.

Patronat honorowy nad akcją zdobywania proporca objął Konsul honorowy RP w Lipsku – Pan Markus Kopp.

Symbolika stron proporca:

AWERS:

Lilijka harcerska na biało czerwonym tle z wpisanymi literami „O”, „N”, „C” – oznaczające hasło filaretów – Ojczyzna, Nauka, Cnota. Na brzegu proporca nazwa drużyny: 1 Lipska Drużyna Harcerska im. Ks. Józefa Poniatowskiego z symbolicznym rokiem przyznania proporca: 2017.

REWERS:

Herb Lipska na tle flagi miasta z oboma wersjami nazwy „Lipsk/Leipzig” oraz zawołaniami skautowymi: polskim – CZUWAJ i niemieckim: GUT PFAD. Proporzec zdobią frędzle w barwach Saksonii: czarne i zielone. Drzewiec wieńczy drewniana rzeźba szyszki sosnowej (wykonali Druhowie: Antoni Ryszka i Aleksander Szczupacki).

 

Dziękujemy za wsparcie naszej akcji przyznania proporca:

 

•Ambasadzie Polskiej w Berlinie, a szczególnie p. Konsulowi Markowi Sorgowickiemu z Wydziału Konsularnego Ambasady za finansowe wsparcie;

•Panu Konsulowi honorowemu RP w Lipsku – p. Markusowi Koppowi za objęcie patronatem honorowym naszej akcji;

•Pani Referent lipskiego Konsulatu – p. Katarzynie Sokołowskiej;

•Duszpasterzowi Polskiej Misji Katolickiej w Lipsku – ks. Edwardowi Wąsowiczowi;

•Panu Superintendentowi i byłemu Prezydentowi Lipska – p. Friedrichowi Magiriusowi

•Dyrektorowi/referentowi lipskiej filii Instytutu Polskiego – p. Berndowi Karwen;

•Naczelnikowi Harcerzy ZHP, Druhowi hm. Markowi Szablewskiemu;

 

rodzicom harcerzy, gościom oraz naszym przyjaciołom z:

 

Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) z Polski, lipskiemu środowisku Deutsche Pfadfinderschaft Sankt Georgen (DPSG), a szczególnie Stamm Tillia z Plagwitz oraz Verband Christlicher Pfadfinderinnen und Pfadfinder (VCP).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s