Proporzec harcerski w Lipsku: 4.09.2017.

Wszystko

Zapraszamy na uroczystość wręczenia oraz poświęcenia proporca 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego która odbędzie się podczas rocznicowych uroczystości miejskich dotyczących wybuchu II wojny światowej – w poniedziałek 4 września 2017 w lipskim Nikolaikirche – o godzinie 17.00.

Wcześniej, bo już o godzinie 15.30 spotykamy się na Augustusplatz (przy Gewandhaus) i zaczynamy naszą harcerską grę terenową: rodzinnie, w działaniu, po harcersku, oczywiście po polsku i po niemiecku.

 

Zapraszamy do poznania Lipska i jego śródmiejskich zakątków z innej perspektywy. Pokażemy Wam przy okazji kilka ciekawych Poloników (często już zapomnianych).  

Będziecie mieli wyjątkową okazję poznać naszych przyjaciół z Polski i z Saksonii.

Jako polscy harcerze w Lipsku, i ogólnie Saksonii nie jesteśmy pionierami. Pierwsze drużyny harcerskie powstały tutaj już w roku 1932, a dwa lata później w harcerskich mundurach można było tutaj zobaczyć ok. 40 dzieci. Drużyna działała w ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech (ZHPwN). Od przełomowego 1934 roku lipscy harcerze i harcerki byli bardzo aktywni: biorą udział w Zlocie młodzieży polskiej z zagranicy w Warszawie (w 1934 roku), na polskim Śląsku obozują z polskimi Druhami (w 1934 i 1935 roku), uczestniczą w szkoleniach oraz kursach instruktorskich.

W 1935 roku w Lipsku działało już 50 harcerzy, którzy powołali 4 drużyny: 3 męskie i 1 żeńską. Dodatkowo nowa grupa powstaje w Meuselwitz na południe od Lipska.  Pracą harcerską kierował na miejscu nauczyciel, Druh Ryszard Knosała, a od roku 1934 pracownik polskiego konsulatu w Lipsku Druh Nowaczyk (źródła nie podają imienia).

Więcej o tej ciekawej i mało znanej historii zobaczcie tutaj.

Naszej współczesnej proporcowej kampanii zgodził się patronować Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku, p. Markus Kopp.

DZIĘKUJEMY !

 

Koszt wykonania proporca zgodziła się przejąć Ambasada RP w Berlinie.

Zapraszamy do Lipska na to historyczne, wyjątkowe harcerskie, a zarazem polonijne wydarzenie w poniedziałkowe popołudnie 4 września 2017.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s