Archiwum 2010-2011

Wszystko

Tutaj znajduje się kaledarium w porządku chronologicznym naszych zbiórek, biwaków, obozów …..
Zapraszamy do zobaczenia zdjęć przy poszczególnych kategoriach.

[more]

16.12.2011. Spotkanie mikołajkowe organizowane przez Punkt Nauczania J. Polskiego w Lipsku

Spotkanie odbyło się w siedzibie Instytutu Polskiego na Rynku w Lipsku. Przy okazji spotkania była wizyta św. Mikołaja, Jasełka przygotowane przez uczniów polskich, prezenty dla bardzo grzecznych i mniej grzecznych  dzieci.

 

10.12.2011. Zbiórka  

Zbiórka odbyła się w Dölitz.

 

8.10.2011. Wizyta w ZOO i Gondwanaland 

 

W sobotę 8.10.2011 razem z grupą Polaków z Magdeburga byliśmy w lipskim ZOO. Niektórzy z nas pierwszy raz byli w nowej lipskiej aktrakcji GONDWANALAND. Pogoda była paskudna i różnica temperatur + 8 na zewnatrz i + 40 w środku niektórym dała się później we znaki. Małpy odwiedzone, zebry, lew, ryby, pingwiny, … do następnego razu. Z Izą z Magdeburga na wiosnę 2012 szykujemy rowerowy Rajd W POŁ DROGI / może Halle i okolice…

Tutaj jest relacja.

  

16-18.09.2011. Arnhem 2011 „Dwa wrześnie”

 

Podobnie jak w roku 2010 uczestniczyliśmy w uroczystościach operacji „Market-Garden”. Bitwa o Arnhem miała na celu przedostanie się aliantów w głąb Niemiec a przede wszystkim opanowanie Zagłębia Ruhry które było ważnym centrum przemysłowym III Rzeszy. W bitwie wzięła udział polska elitarna 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa dowodzona przez generała Stanisława Sosabowskiego. Alianci liczyli na załamanie się obrony Niemców i doprowadzenie do ich kapitulacji jeszcze w 1944 roku. Operacja polegała na połączeniu natarcia 2 Armii brytyjskiej z desantem 1 Armii Powietrzno-Desantowej mającej przygotować przeprawę na rzece Ren. Zadaniem polskiej brygady spadochronowej było wsparcie brytyjskiej 1 Dywizji Powietrzno-Desantowej mającej za cel uchwycenie najbardziej w tej operacji wysuniętych w głąb terytorium nieprzyjaciela przepraw przez rzekę Ren w rejonie miasta Arnhem. Niestety militarnie cała operacja okazała się przegrana, ale jej mit i etos był bardzo ważny dla morale aliantów. W walkach zginęło prawie 100 Polaków. Bitwa o most w Arnhem wycisnęła ogromne piętno na tutejszych mieszkańcach i co roku wspominają pamięć o walczących tutaj Polakach. Jak sami mówią: „Do dziś jesteśmy wdzięczni Polakom, Anglikom, że przylecieli nas wyzwalać, a wielu z nich oddało swoje życie. Polacy mieli pecha, wylądowali w Driel na południowym brzegu i od razu znaleźli się pod ostrzałem Niemców”. Szczególnie w miejscowości Driel pamiętają Polaków. Na głównym placu miasteczka –Polenplein, czyli placu Polskim, stoi pomnik na cześć poległych Polaków. Tu co roku we wrześniu spotykają się kombatanci i młodzież, odbywa się uroczysty apel miejscowych i polskich delegacji W tych uroczystościach w 2011 roku brał udział zastęp Lipskiej Dr. Harcerskiej i razem z kilkunastoma Polakami z Bonn – na zaproszenie Druha Andrzeja samochodami dojechaliśmy do Holandii. Złożyliśmy kwiaty na cmentarzu wojskowym, uczestniczyliśmy w uroczystym apelu, zwiedzaliśmy muzeum AIR BORN w Ooesterbeek z wystawą „Polen van Driel”. Było kilka grup rekonstrukcyjnych z Polski w mundurach z epoki – wzbudzali powszechny podziw i zainteresowanie. Było to niesamowite przeżycie, żywa lekcja historii. Już dawno nie słyszeliśmy tyle dobrych opinii o Polakach. Pamięć generała Sosabowskiego i jego żołnierzy mimo upływu czasu jest żywa.


Relacja uczestnika Rajdu Kornela (pisownia oryginlna zachowana): 

 

W dniu 16.09.2011 pojechalismy z naschym druzynowym (Rafal Ryschka) do Holandii na obchody 67 rocznicy bitwy pod Arnhem. Rafal, Julka i  Antos ja i moja mama pojechalysmy w piatek po poludniu do Bonn (miasto gumisiowHARIBO) do Andrzeja Grodzkiego. Do Bonn jechalismy 5godzin i do Holandii 2 godziny. W Holandii w Oosterbeek bylismy w Muzeum wojskowym i na cmentarzu wojennym. Pozniej pojechalismy do Driel na uroczystosc poswiecona ladowaniu polskich lotnikow.I jedlismy tam grochowke. W drodze powrotnej jechalismy przez Köln. Wieczorem na koniec ogladalismy u Andrzeja zdjenca zrobione przez kazdego z nas.

 

Tutaj zobacz zdjęcia z Rajdu.

 

Obóz harcerski 2011

Tegoroczny obóz harcerski miał miejsce w terminie 15-30.07.2011 i był w Borach Dolnośląskich, a dokładnie w w Biskupinie koło Rokitek – powiat Chojnów. Wzorem ubiegłych lat gościliśmy u harcerzy ZHR ze szczepu VICTORIA z Jeleniej Góry. 

 

Harcerski piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka – 4.06.2011

W sobotę 4 czerwca odbył się piknik harcersko-rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Pływaliśmy łódkami po kanałach Elstery a później mieliśmy rodzinnego grila.

                                                           

9.04.2011. Wyjazd do Magdeburga do Jahrtausendturm w Elbauenpark

Jahrtausendturm jest najwyższą drewnianą wieżą na świecie. Podczas całodniowego pobytu w stolicy Saksonii-Anhalt byli z nami  Polacy tam mieszkający. Wspólnie zwiedzaliśmy Elbauenpark i prawie wszystkie jego aktrakcje łącznie z letnim torem saneczkowym i kolejką napowietrzną. Pogoda i humory nam dopisywały a pieszo zrobiliśmy ładnych kilkanaście kilometrów. Nawet będace z nami maluchy – Antoś, Agnieszka dali radę ! Tutaj można zobaczyć relację z wizyty na stronie Polsko-Niemieckego Towarzystwa Saksonii-Anhalt z Magdeburga. Pani Izabeli i Jej przyjaciołom dziękujemy za gościnę i zapraszamy do Lipska !

 

Zobacz zdjęcia z wyprawy do Magdeburga autorstwa Rafała Ryszki i Izabeli Peter.               

 

Wyjazd do Drezna do Muzeum Higieny 

W sobotę 29.01.2011 zwiedzaliśmy bardzo ciekawe Muzeum Higieny – w tym szklane figury („Człowiek za szkła”), modele woskowe, modele anatomiczne, wystawę „Abenteuer Mensch”,”Unsere fünf Sinne” – modele do samodzielnego wypróbowania oraz medialne instalacje dotyczące ciała człowieka. Teraz już dokładnie wiemy jak fukcjonuje nasz organizm.

  

Wycieczka rowerowa do Colditz

Rajd rowerowy i zwiedzanie zamku Colditz miał miejsce 5.03.2011 rpku.

 

Jasełka w Lipsku

W środę 15 grudnia 2010 odbyły się jasełka dzieci z Lipska. Też braliśmy w nich udział. Dzieci odwiedził prawdziwy św. Mikołaj z workiem prezentów.

                                                        

Rajd patryjotyczny do Arnhem w Holandii                  

W weekend 17-18.09.2010 uczestniczyliśmy w rajdzie polonijnym do Kolonii i Oosterbeek/Driel w Holandii na cmentarzu wojskowym w Oosterbeek – „1944 – dwa wrześnie”.   Razem z Druhem Andrzejem z Bonn samochodami dotarliśmy do Holandii gdzie zwiedzilismy Muzeum Airborne w Oosterbeek, wojskowy cmentarz z grobami polskich spadochroniarzy z roku 1944, a w Driel bralismy udział w uroczystościach na Placu Polskim. Zobacz fotorelację z Rajdu …                            

                                                                   

Biwak w Saksonii szwajcarskiej

W dniach 4-5.0.2010 zorganizowaliśmy wyprawę harcerską w okolice Bad Schandau

(na południe od Drezna, przy granicy czeskiej) z noclegiem w płytkiej jaskini (BOOVE). Pogoda nam dopisała i zdobyliśmy

Schrammstein. Razem z nami byli też harcerze ZHR z Łodzi.  

                                                              

1 września 2010 w Lipsku                                

1.09.2010 uczestniczyliśmy w uroczystościach złożenia wieńców na Cmentarzu Wschodnim w Lipsku pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary wojny.

                                                

Obóz harcerski 2010 

Obóz odbył się w Bronkowie nad jez. Piaszno koło Gubina w Województwie lubuskim w terminie od 5 do 25 lipca 2010 roku.

Nasza harcerska grupa z Lipska gościła na obozie zorganizowanym przez Szczep ZHR „VICTORIA” z Jeleniej Góry.

Wszystkich harcerzy z Wałbrzycha, Głogowa, Strzegomia i Jeleniej Góry serdecznie pozdrawiamy ! 

 Obóz odbył się dzięki dofinansowaniu z Kancelarii Senatu RP.

 

VIII Zlot ZHPpgk w 100 lecie harcerstwa / Zegrze 24.07-7.08.2010                                            

W roku 2010 każdy Polski harcerz w szczególny sposób obchodzi 100-lecie powstania harcerstwa polskiego.

Aby uczcić tę rocznicę odbył się Zlot harcerzy i harcerek z zagranicy,

z pięciu kontynentów na terenie naszej Ojczyzny. 

Tutaj znajdziecie najnowsze informacje o Zlocie,

o obchodach 100-lecia i działalności harcerzy polskich w różnych kątach świata.

Na Zlocie obecny był gościnnie drużynowy.

 

Wyprawa na Fichtelberg (1214 m n.p.m.)                                                

W połowie czerwca 14 osób, w  tym 5 harcerzy ZHR z Opola zdobywało razem najwyższy szczyt  Saksonii (i  zarazem dawnego NRD !)  Fichtelberg. Wyszliśmy z miejscowości Cranzahl i mimo przelotnego deszczu w sobotę po południu udało nam się wejść na szczyt. Nocowaliśmy w  czeskiej miejscowości  BOZI DAR . W niedzielę przy pięknej pogodzie przeszliśmy przez Oberwiesenthal i pojechaliśmy starodawną kolejką  „Fichtlberbahn”  kilka stacji dalej, aby w znanej nam już z poprzedniego dnia Cranzahl zakonczyć naszą wędrówkę. Podczas sobotniego wieczornego kominka część dzieci z Lipska – te które zrobiły specjalne zadania – dostała  swoje pierwsze chusty harcerskie.

 

Relacja uczestnika biwaku – Kacpra Siwiaka – 1 Opolska Drużyna Harcerzy „Braterstwo Upór Rozwaga„:

Spotkaliśmy się 11.06.2010 na dworcu głównym w Opolu i tu zaczęła się nasza podróż. Mimo wielu przeszkód dotarliśmy pociągiemdo Zgorzelca gdzie czekał na nas dh Rafał z Lipska. Po przekroczeniu granicy już grubo po północy dojechaliśmy do Lipska. Nocowaliśmy u druha Rafała. W  tym dniu napotkało nas najwięcej przeciwności losu:  spóźniony pociąg w Opolu, problem z wyjazdem z Wrocławia,  etc.

Kolejny dzień był bardzo męczący. Pobudka była bardzo wcześnie, bo o  godzinie 6.30.  Po tym szybkie pakowanie i wyjazd na największy dworzec czołowy w Europie – Leipzig HBF. Na dworcu po raz pierwszy ujrzeliśmy drużynę z Lipska. Wszyscy wsiedliśmy do pociągu do Chemnitz, a po przesiade  dojechaliśmy do miasteczka CRANZAHL i udaliśmy się w góry. Po przyjeździe na miejsce związaliśmy harcerski krąg i wybraliśmy się  czerwonym szlakiem w trasę. Pierwszym etapem podróży było wejście na najwyższy szczyt Saksonii (i byłego NRD) – Fichtelberg. U podnóża góry zaskoczył nas deszcz, ale mimo tego szczyt został zdobyty. Trzeci etap podróży był najłatwiejszy. Nim się obejrzeliśmy przekroczyliśmy granice czeską w BOZIM DARZE. Wieczorem, usiedliśmy przy kominku i podsumowaliśmy ten długi, męczący ale pełny wrażeń dzień.

 

Trzeci dzień był ostatnim dniem biwaku. Około południa przekroczyliśmy w tym samym miejscu co poprzedniego dnia granicę czesko – niemiecką i udaliśmy się do pobliskiego kurortu Oberwisenthal. Kilka kilometrów dalej w Niederwiesenthal wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej która dowiozła nas na wczorajsze miejsce startu – CRANZAHL. Na dworcu złączyliśmy pożegnalny krąg. W jednej z małych stacji przed Chemnitz rozstaliśmy się z drużyną z Lipska i  z przesiadkami w Dresden i Wrocławiu około północy byliśmy w Opolu.

 

Biwak był bardzo udany i mimo dużego zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni.        

 

Zobacz zdjęcia z naszej wyprawy…

 

Przygotowanie do wyprawy górskiej

Wędrówka piesza odbyła się w sobotę 29.05.2010 na trasie z Doberschütz do Mockrehna. Do przejścia mieliśmy ok. 18 km a droga wiodła przez lasy i polany Naturpark Dübner Heide. Było nas razem 9 osób i przy pięknej, wiosennej wreszcie pogodzie – humory wszystkim dopisywały. 

 

Dzień zwycięstwa

8.05.2010 zorganizowaliśmy rejs kajakowy po rzece Elsterze i kanałach centrum Lipska.  

 

Rajd rowerowy z okazji św. Jerzego

17.04.2010 roku pokonaliśmy na rowerach prawie 50 km.  Jechaliśmy trasą wzdłuż rzeki Saale. Wyjechaliśmy  rano pociągiem z HBF Leipzig do MERSEBURG a później rowerami do NAUMBURGA. Stamtąd spowrotem  pociągiem do Lipska. Trasa, która jest malowniczo położona wzdłuż rzeki, nieco nas zmęczyła  ale warto było trochę się wysilić.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s